HAKKIMDA

Hicri 1407 yılında, dünyanın 1. harikası Attalia kentinde dünyaya gelmiştir. Kentin kurucusu olan Kral 1. Attalos ile yakınlığı dolayısıyla kendisine valilik unvanı verilmiştir. Attalia kentinin ilk valisini araştırırsanız, kendisinin devlet yönetimi geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kişisel bilgilerine ulaşmanız için burayı okumanız gerekmektedir.

Attalia valisi 1. Özgüros, yukarıda da belirtildiği gibi Kral 1. Attalos ile yakın dosttu. Ailecek birbirlerine gider gelirler, saraylarında mangal partileri verirler, capon lokantalarından sushi sipariş ederlerdi. Capon lokantası dediysek, sizin bildiğiniz çakma capon lokantaları değil tabii ki de. Bizzat Caponya'dan getirilirdi sushiler. Hatta bir keresinde ben şahidim, Kral Attalos satrançta vali Özgüros'a yenildiği için sinirlenmiş, satrancın anavatanı Hindistanı kuşatmaya gitmişti. Oradan satranç eğitmenleri esir almış ve kendisini satranç uzmanı yapmalarını sağlamıştı.

Vali Özgüros'un bir hayali vardı. Bir gün sarayın penceresine çıktı ve "Ay hev e dirim" dedi. (Tercümesi; Bir hayalim var.) Hayali, Attalia kentini turizm cenneti yapmaktı. Bu uğurda kellesini ortaya koymuş, askeri darbelere bile göğüs germeyi göze almıştı. Ne deliganlı çocuk Allahım.

Kafasındaki projeyi anlatmak üzere Kral 1. Attalos'un yanına gitti. Attalos, yakın dostu Özgüros'un söylediklerini duydukça gözlerini fal taşı gibi açıyor, heyecandan kalp krizi geçirme noktasına geliyordu. Özgüros'a tam destek verdi. Devlet hazinedarlığından kendisine sınırsız ödenek ayırdı. Özgüros'a karşı mollalar tarafından uygulanacak suikastleri engellemek amacıyla emrine tam bin tane ajan ve beş yüz bin asker tahsis etti.

Turizm kentinin inşaası için doğu ve güneydoğu illerimizden getirilen tam üç yüz bin kişi ve tüm köylüler seferber oldular. İnşşattan tam bir milyon kişi ekmek yiyor, ailesini besliyordu. Aylık on bin Türk lirası maaş, sigorta, prim, öğle yemeği ve yol harcırahı ile çalışıyorlardı. Vali Özgüros inanılmaz bir istihdam yaratmıştı ve halk tarafından çok seviliyordu.

Kendisine suikastte bulunmak isteyen mollalar ajanlar tarafından birer birer deşifre ediliyor zindanlara atılıyordu. Mollaların kışkırttığı isyanları da ordu bastırıyordu. İstihdamdan memnun olan halk tam üç yüz tane mollayı linç etmeye kalkışmış, askerler ellerinden zor kurtarmıştır.

Attalia kentinin değişimi tüm dünyada yankı bulmuş özellikle Raşşa (Rusya) ve Cermeni (Almanya) halkları tarafından çok beğenilmiştir.
Vali 1. Özgüros, çalışmalarına yaptığı katkıları hediyesiz bırakmak istemediği Kral 1. Attalos için büyük bir sürpriz yapmak istemiştir. Bu yüzden yeni kurulan şehrin adını değiştirmiş Antalya yapmıştır. Antalya kelimesi latinceden gelmektedir anlamı da Attalos demektir.

Antalya kenti kuruluşunun üzerinden geçen yüzlerce yıla rağmen hala turizmin başkenti olarak anılır ve hala en çok ziyaretçisi Ruslardan ve Almanlardan oluşur.
Ortalıkta dolaşıp duran bir şehir efsanesine göre Attalia valisi 1. Özgüros ile Kentin kurucusu kabul edilen Kral 1. Attalos'un ruhları şehrin üzerinde dolaşmaktadır. Her gece, şehrin merkezinde bulunan saat kulesinin bulunduğu bölgede buluşup satranç turnuvası yaptıkları rivayet edilmektedir.

Ve Antalya'nın yerli halkı arasında dolaşan bir söylentiye göre, şehrini korumaya gönülden bağlı her Antalya'lı, bu iki arkadaşı görebilir ve konuşabilir...


İşte halk arasında Mr_Lonely olarak tanınan Vali 1. Özgüros'un hikayesi de bu şekildedir...

2 yorum:

  1. hicri 1407 yılını hesaplattın ya bana... :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ahahahaha Kaç çıktı bari, doğru hesaplamış mıyım ki? :D

      Sil

İçinden geldiği gibi yaz,
Gönlünü ferah tutarak yaz,
Okuyan olmasa da yaz,
Sen yeter ki yaz...